Click for: CSSHS Archive Main Page
Vol. VII • 1984 • v07n2p18       http://www.creationism.org/ukrainian/monotheism_uk.htm


Великий Потоп
Первинний всесвітній монотеїзм
Рой Л. Хейлз
Всі народи землі колись знали Єдиного Істинного Бога, але пізніше вони перестали поклонятися Йому в своїх серцях і більше не прагнули коритися Йому.

Вавилонська вежа

Невіруючі часто зазначали винятковість іудео-християнської спадщини, але Писання (Біблія) вказує, що колись давно ВСЕ людство знало Бога.

Коли Ной приніс жертву, Буття 8:20-9:17, одразу після Великого Потопу, вся його сім'я - предки всього післяпотопного людства були благословенні Господом. Людство пізніше оселилося в землі Сеннаар (яка стала стародавньою Месопотамією; Шумером), де вони побудували Вавилонську вежу. Єврейська традиція стверджує, що Бог покликав людей розійтися і заселяти Землю, але вони не схотіли. Тоді Бог змішав їхні мови і змусив їхніх нащадків розсіятись. (1) Один з нащадків Ноя ходив морем та землею і подолав великі відстані протягом кількох років.

Таким чином, незабаром утворилися Стародавній Єгипет, Китай, Центральна Америка й інші регіони зі своєю технологією, складними стародавніми мовами, а також, згодом, з розбіжностями в культурах та звичаях. І з плином часу ... їхні первинні монотеїстичні вірування почали затьмарюватись в їхніх умах.

Наступні покоління людства виросли більш байдужими до свого Творця, як це описано у Новому Завіті, Римлянам 1:21-24:

Творець вибрав одну сім'ю, щоб зберегти поклоніння Йому, але навіть у цій родині, а згодом нації, з'явилися живі пророки первинного монотеїзму: коли Авраам був у Ханаані, він зустрів Мелхиседека, священика Бога Всевишнього (Буття 14:18-20). Старий Завіт у Книзі Чисел, глави з 22 по 24, описує, як пророка Валаама, який походив із Сирії або Іраку (2), попросили проклясти нащадків Авраама якраз перед завоюванням Ханаана. Вивчення численних світових культур перегукується з вищеописаною думкою з Писання, що спочатку все людство слідувало за Господом, а потім відійшло від нього.(3)

... Провідні ранні високорозвинуті цивілізації, такі як Шумер, Єгипет, Індія, Китай і Мексика - всі демонструють ознаки того, що вони були монотеїстичні. Деякі примітивні народи Африки, Північної Америки та Японії прийняли ідею єдиного Бога-Творця, але з чисто практичних міркувань згодом вони відійшли від поклоніння Йому, а натомість стали вклонятися духам. ...

Є багато свідчень про втрату первинного світової монотеїзму і переходу до язичництва. Провідні ранні високорозвинуті цивілізації, такі як Шумер, Єгипет, Індія, Китай і Мексика - всі демонструють ознаки того, що вони були монотеїстичні. Деякі примітивні народи Африки, Північної Америки та Японії прийняли ідею єдиного Бога-Творця, але з чисто практичних міркувань згодом вони відійшли від поклоніння Йому, а натомість стали вклонятися духам. Цей відхід від монотеїзму і поклоніння духам у Шумері, Єгипті, Індії та Мексиці призвів до поклоніння багатьом богам.

    МОНОТЕЇЗМ У ШУМЕРІ. ЄГИПЕТ ТА ІНДІЯ
Свідоцтва первинного монотеїзму в Шумері, Єгипті та Індії вже давно відомі. Археологи виявили, що чим далі заглиблюватись у шумерську історію, тим більш помітним стає бог неба Ан: багато хто вважає, що колись він був єдиним богом у Шумері. Свідоцтва поклоніння "Єдиному Богу" в Єгипті є більш численними і в той же час більш заплутаними. Такі гімни, як наведений нижче, можна часто знайти в єгипетській літературі:

З огляду на очевидну численність єгипетських богів, різні експерти сперечаються, чи всі вони є різними аспектами «Єдиного», чи різні божества конкурують, аби стати «Єдиним». (5) З біблійної точки зору ідея єдності Бога, ймовірно, трималася довго після того, як ця культура відійшла від поклоніння Єдиному Творцеві.

Монотеїстична спадщина Індії чітко відслідковується в її першій письмовій пам’ятці, Рігведі:

    CHINESE MONOTHEISM
На початку китайці поклонялися божеству на ім'я Шан Ti (上帝; Shang Ti, Shangdi), що у перекладі означає «Верховний Господь» або «Господь Всевишній» (7). Все було створене Ним, всі кари та нагороди зрештою замикалися на Ньому. Дослідження традиції тих днів, коли поклонялися йому, виявляє суміш поклоніння Духу і визнання Бога, подібні до тих, що ми знаходимо в біблійних царствах Юдеї та Ізраїлю. Історія однієї людини, імператора Чен Тана (близько 1760 р. до н.е.), виділяється, як дуже близька до Біблійних історій (8). Чен Тан жив ​​у темні часи останнього імператора династії Ся.

Він був дуже стурбований поступками свого государя, але не намагався змінити ситуацію без чіткого повеління з Небес. Тоді голос прийшов до нього уві сні: «… Атакуй. Я дам тобі всю необхідну міць. Бо на то маю для тебе небесний приказ». (9) Тоді Чен Тан знищив династію Ся і сам став імператором. Проте, його совість не повністю була спокійною, і протягом декількох років Тан цікавився, чи він вчинив правильно. Нарешті сильна посуха прийшла на ту землю, і Чен Тан одягнувся, ніби його належало принести в жертву, аби покликати Бога: «Не знищуй мій народ через мої гріхи!» (10) Кажуть, що у той момент почав падати дощ. Чен Тан, можливо, слідував за Богом, принаймні на стільки, на скільки він розумів Його, але його приклад є унікальним у стародавніх китайських літописах. Прийдешні покоління згодом приділяли дедалі більшу увагу основоположним законам Бога, але в той же час забуваючи Його особистість.

Конфуцій (511-479 до н.е.) помітив, що незалежно від того, чи існує Бог чи ні, поклонятися Йому є добре для людей. Це було саме в ті часи, коли більш особисте ім’я Шан Ti (Всевишній Імператор) було замінене більш безособовою назвою Тянь (Небеса).(11)

    МОНОТЕЇЗМ У РАННІЙ МЕКСИЦІ
Ранні народи Мексики, можливо, мали єдиного Бога-Творця. (Різні «експерти» сперечаються, чи Він та його дружина були окремими особами, чи різними аспектами одної і тої ж істоти). Одна з легенд розповідає, як він створив сад або місто з вічним літом і потоком вод. Бог поставив гарне дерево у середині цього саду і наказав меншим богам не чіпати його. Ці менші божества ослухалися і відірвали великі смужки дерева у своєму прагненні спаплюжити його. У результаті Бог викинув цих «богів» із саду і дав їм різні завдання для виконання. Перша пара людей також жила у саду і також була вигнана разом з меншими «божествами». (12)

    БОГ-ТВОРЕЦЬ І БАГАТО ДУХІВ
Перехід монотеїстичного суспільства до поклоніння духам ілюструється багатьма первісними народами, які все ще існують сьогодні. Білошкірі аіну в Японії, наприклад, вірять в єдиного Бога-Творця, але думають, що він занадто далекою, аби цікавитись людьми: тому аіну мають справу з духами. (13) Багато північноамериканських індіанських племен вважають, що Творець призначив духів, які є посередниками між Ним і людиною.(14)

Племена Алгонкіно у східній частині Канади пішли так далеко, що почали стверджувати, що Сам Бог сказав індіанцям шукати духів.

Це відчуження від Бога, мабуть, найкраще висловлене одним тубільцем із західної Африки, який описує Бога-Творця у своїй культурі:

Біблійне християнство вчить нас, що Ісус Христос сильніший за злих духів. Він єдиний наша сила у важкі часи. Ми повинні звернутися до Нього, просити прощення гріхів, прийняти Його смерть на хресті від нашого імені, і вірити, що Він переміг саму смерть (Євангеліє - I Коринтянам 15:1-4). Бог-Творець хоче, щоб ми повернулися! Таким чином, християнство НЕ чужа релігія, це – завершення і відновлення! – Вона повертає нас до поклоніння Єдиному Правдивому Богу, ТВОРЦЕВІ ВСІХ НАРОДІВ І ВСІ НАЦІЙ.

    ПІДНЕСЕННЯ ПАНТЕЇЗМУ
Лише невеликий крок відділяє від поклоніння багатьма духам до поклоніння багатьом богам. Хананеї, здається, були на півдорозі в цьому процесі, поклоняючись їхньому верховному богу Ель, разом з численними меншими божествами. Єгипет, Шумер та Індія стали землями багатьох богів. Боги Мексики, здавалося б, є незчисленними, і представлені в незліченних формах, як і в багатьох інших культурах. Китайці зберегли ідею єдиного неба, але в реальному житті їхня духовність проявляється у спіритизмі та окультних практиках.

    ВИСНОВОК
Всі народи землі колись знали Єдиного Істинного Бога, але пізніше вони перестали поклонятися Йому в своїх серцях і більше не прагнуть коритися Йому. Все, що залишилося від первинних вірувань, стало легендами з минулого. Істинне поклоніння Богу збереглося до наших часів через нащадків Авраама. Тим не менш, навіть коли Бог зберіг Своє поклоніння в одній родині та, незабаром, народі (Євреї, древній Ізраїль), він не забув про решту населення Землі. Як сказав Господь Аврааму: «І всі народи землі будуть потомством твоїм благословляти себе через те, що послухався ти Мого голосу» (Буття 22:18). Дві тисячі років потому Сам Бог (Ісус Христос) ходив по землі у вигляді людини. Одна з його останніх заповідей своїм учнів стосується тих, хто відійшов від Нього багато поколінь тому: «Ідіть по всьому світу і проповідуйте Євангеліє всьому створінню» (Марко 16:15).

    ПРИМІТКИ
1  Josephus, Antiquities of the Jews I. iv. 1.
The Companion Bible (KJV), (London: Samuel Bagster & Sons 1970) on p. 212 are the whereabouts of Balaam's hometown Pethor.
3  Rev. Wilhelm Schmitt, Primitive Revelation (St. Louis, Missouri, & London, England: Herder Book Co., 1939) pp. 236-237.
4  E.A. Wallis Budge, Osiris (New Hyde Park, N.Y: University Books, 1961) p. 357.
5  Dr. Brugsch & Maspero as cited by Budge, p.140.
6  Rig Veda excerpt from Selwyn Gurney Champion & Dorothy Short, Readings from World Religions (Greenwich, Conn., Fawcett Publ., 1951) pp. 26-27.
7  E. Allie and M. Frazer, Chinese and Japanese Religion (Philadelphia, Westminster Press, 1969) p. 268.
8  Wing Tsit Chan, A Source Book in Chinese Philosophy (Princeton University Press, 1970) p. 16.
9  Joseph Campbell, The Masks of God: Oriental Mythology (Viking/Compass, N.Y., 1974) p. 396.
10  Li Ung Beng, Outlines of Chinese History (Peking, 1914) p. 15.
11  Wing Tsit Chan, p. 16.
12  Irene Nicholson, Mexican and Central American Mythology (London, N.Y., Sydney, Toronto: Hamlynn Publications, 1967) pp. 20, 21 & Burr Cartwright Brundage, The Fifth Sun (Austin, Texas & London: University of Texas, 1979) pp. 47, 48.
13  Rev. John Batchelor, The Ainu of Japan (London: The Religious Tract Society) p.252.
14  Schmitt pp. 171-174 & Cottie Burland, North American Indian Anthology (London, N.Y., Sydney, Toronto: Hamlynn Publ., 1965) pp.73, 103-106 & Diamond Jenness, The Faith of a Coast Salish Indian (B.C. Provincial Museum: Anthropology in B.C., Memoir 131 pp. 35, 36.
15  Schmitt pp. 171-174.
16  Nassau, Fetishism in West Africa, pp. 36-37 as cited by Budge p.369.


"Первинний всесвітній монотеїзм"
<http://www.creationism.org/ukrainian/monotheism_uk.htm>
 Original English:  <http://www.creationism.org/csshs/v07n2p18.htm>
CSSHS • Creation Social Science & Humanities Society • Quarterly Journal

Головна:  Українська
www.creationism.org