Chrząszcz Bombardier:
Nauka Kopiuje
Projekt Spryskiwacza

przez Thomas F. Heinze


Pamiętasz chrząszcza bombardiera (carabidae), słynnego z wystrzeliwania gorącego toksycznego płynu na swoich wrogów poprzez spryskiwacz na swoim dnie? Science News informują nas, że ten chrząszcz jest: "inspiracją dla projektantów silników, urządzeń wstrzykiwania leków i gaśnic przeciwpożarowych w celu poprawy technologii natrysku" ... "To może również zapewnić znacznie bardziej energetyczno-wydajny mechanizm wtrysku paliwa w silnikach samochodowych, a nawet doprowadzić do nowej generacji gaśnic które mogą zarówno produkować mgłe albo duże krople wody, w zależności od rodzaju pożaru który należy ugasić."1  (Science News, 5 kwietnia 2008)

Oto wyjaśnienie Science News w jaki sposób chrząszcz może to zrobić:"Kluczem do potężnej sztuczki obronnej chrząszcza jest jego komora spalania (lub wejścia) i zawór wylotowy.Zawór wlotowy otwiera się aby przyjąć substancje chemiczne, które zaczynają wrzeć po spotkaniu się, i zamyka się po otrzymaniu odpowiedniej ilości gazu.

W momencie gdy gazy reagują ze sobą, wytwarzają ciepło i zwiększają ciśnienie w zamkniętej komorze. Gdy ciśnienie osiągnie punkt krytyczny, koniec zaworu wylotowego zmuszony jest aby się otworzyć i gorący płyn jest wystrzeliwany jako potężnie wytryskająca toksyczna para w procesie znanym jako "nagłe wyparowanie'.2

Science News, 5 kwietnia 2008)

Dlaczego ludzie kopiują Boże stworzenie aby budować swoje lepsze spryskiwacze? Ludzkie projekty spryskiwaczy nie działają tak dobrze. Jest tego powód: “Głupstwo Boże jest mądrzejsze niż ludzie, a słabość Boża jest mocniejsza niż ludzie.”  (1 Koryntian 1:25)

System ochronny chrząszcza daje nam świetny dowód na inteligentny projekt, ale ewolucjoniści spekulują że to co naprawdę się stało musi być losową przypadkową zmianą zwaną mutacją która to zrobiła, a dobór naturalny pozbył się wszystkich przypadków, które nic nie poprawiły. Chrząszcze, które nie mają tego cudownego systemu obrony, jednakże, nie tylko nadal żyją, ale znacznie przewyższaja liczebnie chrząszcze bombardierów. Dobór naturalny? Pobudka!

W każdym przypadku, nowoczesne badania naukowe mówią nam że naukowcy teraz postanowili skopiować spryskiwacz chrząszcza, aby stworzyć spryskiwacze w swoich branżach, ponieważ ludzie nie byli w stanie zaprojektować spryskiwaczy które działają tak dobrze. Zakładamy, że niektórzy z tych którzy pokornie kopiują wspaniały Boży projekt to ewolucjoniści, którzy wciąż starają się wierzyć że "najlepszy spryskiwacz" był szczęśliwym przypadkiem.

    Natura jest pełna przykładów wspaniałej konstrukcji:
-- Ciężkie trzmiele zdumiewają nas gdy powiększają swoje malutkie skrzydełka aby przenosić pyłki do tworzenia wspaniałego miodu.
-- Gekony które chodzą po ścianach i sufitach które są zbyt śliskie dla innych zwierząt tak ciężkich jak gekony aby mogły się po nich wspinać.
-- Mrówki które mogą przewozić do 50 razy więcej niż ich własny ciężar.
-- Kolibry które mogą machać skrzydłami od 40 do 200 razy na sekundę.

Projekt widzimy wszędzie w naszym świecie. W rzeczywistości Bóg stworzył prosty i skuteczny sposób aby też zbawić grzeszników. Dał swego Syna Jezusa, który poniósł nasze grzechy w swoim ciele na Krzyż, podczas ukrzyżowania. Rachunek jest "Zapłacony w pełni", i wielu z nas czerpie korzyści. Ty możesz także. Zakceptuj Jego zapłatę za swoje grzechy przez ufność Jezusowi Chrystusowi aby cię ocalił. Nawet nie próbuj zaprojektować innego sposóbu.

Trzymajmy nasze umysły i oczy otwarte tak aby zobaczyć cuda Boskich projektów i stworzenia oraz powiedzieć: "Dziękuję!" Naszemu Stwórcy, który jest odpowiedzialny za projektowanie pomysłów tak inteligentnych - że najlepsze co możemy zrobić, to je skopiować.


Referencje:

1 - Science News Magazine, 05 kwiecień 2008
2 - S.k. ’Flash Evaporation’, http://en.wikipedia.org/wiki/Flash_evaporation
 

"Chrząszcz Bombardier: Nauka Kopiuje Projekt Spryskiwacza"
<http://www.creationism.org/polish/bombardier_pl.htm>

Strona Główne:  Polski
www.creationism.org