FROM:  Creation Research Society   
www.creationresearch.org
Creation Matters  • Vol. 16, No. 4 • Jul/Aug 2011, Pg. 12<
Strzelające jedwabiem stopy
All by Design,
Dr. Jonathan C. O'Quinn

Systemy suchego przylegania, jakie znajdują się na końcach nóg większości pająków pozwalają im wspinać się na większość rodzajów gładkich powierzchni. Tarantule, które mogą ważyć nawet 50 gramów, są do tego celu zbyt ciężkie. Jednak pomimo swych dużych rozmiarów, ich ciała są dość kruche, i przez to nie przetrwałyby upadku z jakiejkolwiek wysokości.

Każdy wie, że te pająki produkują jedwab w gruczołach przędnych ulokowanych w tylnej części odwłoka. Jednakże, badacze przyjrzeli się pewnemu fascynującemu faktowi dotyczącemu tarantul. Jeśli tarantula wspina się po pionowej powierzchni i zaczyna tracić oparcie dla odnóży, może nieco się osunąć, ale rzadko spadnie. Jest to zadziwiające, biorąc pod uwagę duże rozmiary ich ciała.

Badając przyczynę tego faktu, badacze dowiedzieli się, że gdy tarantule zaczynają się osuwać, wtedy produkują mikroskopijne pasma jedwabiu w odnóżach. W rzeczywistości, są to produkujące jedwab “krany” na stopach tarantul, które wystają poza mikroskopijne przyczepne włoski na ich stopach. Te kraniki aktywują się przez nagłą utratę podparcia przy wspinaniu, dzięki czemu stworzenia te otrzymują ratujące życie przyczepy do powierzchni, po której się wspinają.

Co więcej, aktywują się automatycznie, więc pająk nie musi o tym myśleć! Udowodniono to zjawisko u trzech gatunków, co doprowadziło niektórych autorów do sugestii, że to cecha wspólna wszystkim tarantulom.

Wszędzie w przyrodzie widzimy liczne przykłady stworzeń doskonale zaprojektowanych do życia w swych unikatowych środowiskach, obdarzonych szczególnymi zdolnościami o znaczeniu krytycznym dla ich przetrwania. Taka perfekcja nie jest przypadkiem, i nie mogłaby się rozwinąć samoistnie lub w etapach.


    Bibliografia

Rind F.C., C.L. Birkett, B.J. A Duncan, and A.J. Ranken. 2011. Tarantulas cling to smooth vertical surfaces by secreting silk from their feet. J. Exp. Biol. 214:1874–1879. doi:10.1242/jeb.055657, June 1, 2011.
 

"Wszystko według projektu - Strzelające jedwabiem stopy"
(Originally published in "Creation Matters" as: Shooting Silk Feet)
<http://www.creationism.org/polish/CrsCmSilkFeet_pl.htm>

Główne:  Polski
www.creationism.org