FROM:  Creation Research Society   
www.creationresearch.org
Creation Matters  • Vol. 18, No. 3 • May/Jun 2013, Pg. 12
Tęcze - Zwykły Znak?
All by Design,
Dr. Jonathan C. O'Quinn

Większość ludzi może docenić piękno tęczy, ale dla Biblijnie-wierzących chrześcijan, tęcze ukazują wielkie świadectwo wspaniałej twórczości Pana Boga.

Gdy poziome promienie słoneczne, uderzają w górną część kulistej kropelki wody są one wygięte przez załamanie światła i następnie odbijane wewnątrz kropelki wody a wychodzą z kropli w przybliżonym odchyleniu 138 stopni w stosunku do pierwotnego kierunku. Promienie światła uderzające w dolną część kropli są podobnie wygięte, wychodząc pod kątem około 232 stopni.

Na przeciwległych krańcach widma światła, ultrafioletowe światło jest wygięte nieznacznie bardziej niż światło czerwone przez to pryzmatyczne działanie, powodujące rozchodzenie się kolorów składowych światła białego. To zjawisko powoduje wytwarzanie się tęczy, które widzimy. Światło wychodzące z tych dwóch kątów form zarówno pierwotnych jak i wtórnych tęczy często są widziane po burzy.

Księga Rodzaju w rozdziale 9 mówi nam, że Bóg stworzył tęczę jako symbol Jego przymierza. Że nigdy więcej nie zniszczy ziemi przez potop i Psalm 19 mówi nam że niebiosa ogłaszają chwałę Boga. Wysoki stopień porządku świadczy poprzez tęcze lub poboczne słońca iż nasz świat nie powstał przez przypadek, jak ewolucjoniści pragneliby abyśmy wierzyli, ale przez wszechwiedzącego Stwórce.


    Bibliografia:

1. Schaefer, V.J. and J.A. Day. 1981. Peterson Field Guides—Atmosphere. Houghton-Mifflin Co., Boston, MA, pp. 138–247.

2. Anonymous. Sun Dogs (Parhelia). Retrieved April 24, 2013, from http://hyperphysics.phyastr.gsu.edu/hbase/atmos/halo22.html#c3

    Figure caption:
wea03541, NOAA’s National Weather Service (NWS) Collection Location: Maryland, Chesapeake Bay, Patuxent River Date: 2008 July 4
Photographer: Mary Hollinger, NOAA/NESDIS/NODC (ret.)
 

"Wszystko jest Zaprojektowane - Tęcze - Zwykły Znak?"
(Originally published in "Creation Matters" as: Rainbows - A Simple Sign?)
<http://www.creationism.org/polish/CrsCmRainbowsSign_pl.htm>

Główne:  Polski
www.creationism.org