OD:  Creation Research Society   
www.creationresearch.org
Creation Matters  • Vol. 15, No. 1 • Jan/Feb 2013, Pg. 12
Farmerzy Natury
Wszystko jest Zaprojektowane,
Dr. Jonathan C. O'Quinn

Mrówki grzybiarki są jednym z niezliczonych gatunków żywych istot zamieszkujących ziemie, które posiadają umiejętności przetrwania, które są niczym nadzwyczajnym, i są one jedynymi zwierzętami, oprócz ludzi, które hodują swoje jedzenie z żywej materii.

Larwy tych mrówek żywią się "organami żywieniowymi", albo strzępkami grzybni wytwarzanymi przez grzyby z rodziny Lepiotaceae, które rosną tylko w kolonii mrówek grzybiarek. Kolonia mrówek jest podzielona na kasty o różnych rozmiarach mrówek, a każda ma szczególną rolę do odegrania.

Mrówki średnich rozmiarów poszukują i tną małe kawałki liści oraz przynoszą je z powrotem do kolonii, gdzie materiał roślinny jest przekazywany małym mrówką, które z kolei żują liście na mniejsze kawałki i przekazują je jeszcze mniejszym mrówkom, które robią to samo.

Najmniejsze kawałki są umieszczone w dużych hodowlanych ogrodach głęboko w kolonii, gdzie służą jako podłoże dla wzrostu grzybów. Najmniejsze mrówki z kolonii pielęgnują ogrody grzybów, zbierają strzępki grzybni gdy się pojawiają, i karmią nimi larwy mrówek po wylęgu. Aby utrzymać ogrody czyste, mrówki fizycznie usuwają niechciane gatunki grzybów oraz wytwarzają aminokwasy i enzymy aby wspomóc rozwój grzybów także wydzielają naturalne antybiotyki z bakterii Streptomyces które rozwijają się na oraz w ich ciałach, aby chronić swoje grzyby przed zanieczyszczeniem.

Jest to złożony system biologiczny, w którym różne rodzaje organizmów żywych działają w doskonałej harmonii, i które nie mogły powstać w etapach lub przez przypadek.


    Bibliografia

1. Sunjian, A. 2003. The Lurkers Guide to Leaf Cutter Ants. Retrieved January 21, 2013, from www.blueboard.com/leafcutters/index.htm

2. Bradshaw, C. 2013. Leafcutter ant. Encyclopædia Britannica Online. Retrieved January 21, 2013, from http://www.britannica.com

    Figure caption:
Leaf cutting ant, Forest bachac: Atta cephalotes
Photo credit: Scott Bauer, USDA Agricultural Research Service,
 

"Wszystko jest Zaprojektowane - Farmerzy Natury"
(Originally published in "Creation Matters" as: Nature’s Farmers)
<http://www.creationism.org/polish/CrsCmNaturesFarmers_pl.htm>

Główne:  Polski
www.creationism.org