FROM:  Creation Research Society   
www.creationresearch.org
Creation Matters  • Vol. 9, No. 2 • Mar/Apr 2004, Pg. 10
Głośniki Natury
All by Design,
Dr. Jonathan C. O'Quinn

Głośne spiewy cykad są znajomym wieczornym dźwiękiem na wiosnę. Dla naukowców, produkujące dźwięki urządzenie cykad jest inżynieryjnym cudem. Najlepszym znanym przykładem tego gatunku jest australijska cykada, najgłośniejszy znany owad na świecie.

Męskie cykady śpiewają ze swojego serca każdego wieczoru, mając nadzieję na przyciągnięcie samic. Męskie cykady mają elastyczną rezonansową strukturę zwaną tymbalami które mieszczą się na każdym boku jego brzucha i wytwarzają szereg ostrych kliknięć, o częstotliwości 4,3 kHz, tworząc pieśń cykad. Każde kliknięcie powoduje wysoki poziom ciśnienia akustycznego o wysokości do 158 decybeli w obrębie brzucha cykad.

Brzuch zawiera duży rezonujący pęcherzyk powietrza, wraz z parą dużych cienkich błon bębenkowych które działają po to aby emitować dźwięk z organizmu. Bębenki są pokryte regulowanymi płytkami. Poprzez regulację długości brzucha i ułożenia błony bębenkowej, cykada może dostosować swoje brzuchowe brzmienie do dokładnej częstotliwości 4.3 kiloherców wytwarzanych przez te bębenki. To produkuje wysokiej jakości pieśń która prawdopodobniej przyciagnie samice.

Jest to poważny problem dla ewolucji. Skomplikowana konstrukcja i funkcja tych struktur nie mogły stopniowo wyewoluować w ciągu milionów lat, jak uczy ewolucja. Niekompletna ewolucja jakiegokolwiek komponentu czyniłaby męskie cykady niezdolne do śpiewu a to sprawia, że jest ​​niemożliwe aby przyciągnął partnerki, co doprowadza do natychmiastowej zagłady.

Dla tych którzy kwestionują swoje własne pochodzenie, cykada głośno świadczy o zaprojektowanym stworzeniu opisanym w Biblii.


    Bibliografia

Bennet-Clark, H.C. 1998. How cicadas make their noise, Scientific American, 278:58-61.
 

"Wszystko jest Zaprojektowane - Głośniki Natury"
(Originally published in "Creation Matters" as: Nature’s Loudspeakers)
<http://www.creationism.org/polish/CrsCmLoudSpkrs_pl.htm>

Główne:  Polski
www.creationism.org