FROM:  Creation Research Society   
www.creationresearch.org
Creation Matters  • Vol. 15, No. 3 • May/Jun 2010, Pg. 12
Najszybszy dziób w okolicy
Wszystko poprzez projekt,
Dr. Jonathan C. O'Quinn
Translated by: Rafał Kosowski

Kolibry mają ekstremalnie wysoki poziom aktywności, który wymaga nie tylko spożywania ogromnych ilości nektaru roślinnego, ale także białek i innych składników odżywczych pochodzących z małych insektów takich, jak muszki owocowe. A koliber spożywa ich około 300 na dzień. Jednak oczywisty problem stanowi tutaj długi, podobny do igły dziób kolibra, który jest najwyraźniej dopasowany do kształtu kwiatów.

Czego większość ludzi nie wie, to to, że dziób kolibra także doskonale sprawdza się w łapaniu tych maleńkich owadów. Zamiast zawiasu utworzonego z chrząstki u podstawie, jak jest w przypadku większości pozostałych owadożernych ptaków, dzioby kolibrów to lita kość. Jednakże kość dolnej części dzioba jest niesłychanie cienka i giętka.

Gdy koliber otwiera dziób by złapać muszkę owocową, siła mięśni przyłożona do dolnej części wygina ją o ok. 25 stopni i poszerza dziób u podstawy by zwiększyć jego powierzchnię. Zgromadzona w ten sposób elastyczna energia w kości szybko osiąga poziom progowy, przy którym dziób gwałtownie zamyka się, i to w czasie krótszym niż 1/100 sekundy, o wiele szybciej niż mogłoby się stać jedynie za pomocą siły mięśnia. Ta ogromna szybkość pomaga kolibrowi w łapaniu tych maleńkich muszek.

Jak obserwujemy to w całej przyrodzie, dzioby kolibrów doskonale spełniają swoją funkcję. Dziób musiał funkcjonować doskonale od pierwszego dnia, co wskazuje na to, że nie mógł kształtować się przypadkowo i w etapach. Wskazuje to na to celowy, inteligentny projekt, który wyraźnie przekonuje o istnieniu Stwórcy.


    Bibliogradia

Smith, M., G. Yanega, and A. Ruina. 2011. Elastic instability model of rapid beak closure in hummingbirds. J. Theoretical Biol. 282:41–51.

    Podpis pod zdjęciem:
Rudaczek szerokosterny - Broad-tailed Hummingbird (Selasphorus platycercus) Zdjęcie National Park Service, www.nps.gov, Dzieki uprzejmości Pauli Hamilton.
 

"Wszystko poprzez projekt - Najszybszy dziób w okolicy"
(Originally published in "Creation Matters" as: Fastest Beak Around)
<http://www.creationism.org/polish/CrsCmFastestBeak_pl.htm>

Strona Główna:  Polski
www.creationism.org