FROM:  Creation Research Society   
www.creationresearch.org
Creation Matters  • Vol. 15, No. 3 • May/Jun 2010, Pg. 12
Niewiarygodna ryba Opisthoproctus Soleatus
Wszystko poprzez projekt,
Dr. Jonathan C. O'Quinn

Świat jest pełen wspaniałych stworzeń, których struktura i zaprojektowanie przeczą próbom ograniczenia ich egzystencji do szansy. Spójrzmy na Opisthoproctus Soleatus, jako przykład.

Żyjąca w czarnych jak smoła ciemnościach na głębokości 600-800 metrów, Opisthoproctus Soleatus jest małą rybą o długości kilkunastu centymetrów. Żyje w głębinach, poniżej których światło słoneczne nie może spenetrować oceanów. Czubek jej głowy jest pokryty cienką, transparentną membraną, która wypełniona jest krystalicznie czystą cieczą dosłownie tworząc bańkę z dwoma wielkimi oczami znajdującymi się wewnątrz głowy, skierowanymi w górę. Rurkowate oczy zawierają jasno-zielone soczewki i są ultra-wrażliwe na światło pochodzące z wielu bioluminescencyjnych ryb i meduz, które również żyją na tych głębokościach.

Gdy Opisthoproctus Soleatus dostrzeże posiłek, obraca oczy ku przodowi i podpływa, by złapać swoją ofiarę. Zielony pigment w oczach jest podejrzewany o filtrowanie promieni słonecznych na płytszych głębokościach, by nie blokowały one możliwości dostrzegania bioluminescencyjnych ofiar lub ich sylwetek. Transparentna tarcza chroni oczy ryby od kujących części meduz, w których smakuje najbardziej. Dodatkowo posiadają one duże, płaskie płetwy, które pozwalają im zawisnąć właściwie nieruchomo w wodzie, skanując wody nad nimi w poszukiwaniu ofiary z minimalnym zużyciem energii.

Jak zauważamy wszędzie w naturze, skomplikowane projekty żyjących stworzeń funkcjonują perfekcyjnie w specyficznych środowiskach, w których je znajdujemy i nie mogą ewoluować etapami.


    Bibliografia
Robinson, B.H. i K.R. Reisenbichler. 2008. Macropinna microstoma i paradox jej cylindrycznych oczu. Copeia 4:780–784.

    Nagłówek:
Winteria telescopa, a species of barreleye (Opisthoproctidae). From Brauer, A., 1906. Die Tiefsee-Fische. I. Systematischer Teil. In C. Chun. Wissenschaftl. Ergebnisse der deutschen Tiefsee-Expedition 'Valdivia', 1898-99. Jena 15:1–432.
Dzięki uprzejmości Wikimedia Commons (domena publiczna).
 

"Wszystko poprzez projekt - Niewiarygodna ryba Opisthoproctus Soleatus"
(Pierwotnie opublikowany w "Creation Matters" jako: The Incredible Barreleye Fish)
<http://www.creationism.org/polish/CrsCmBarreleyeFish_pl.htm>

Główne:  Polski
www.creationism.org