Kā mēs varam redzēt zvaigžņu
gaismu no miljardu gaismas gadu
attāluma, ja kosmoss ir jauns?

Autors: Joshua Joscelyn    Tulkoja: Sintija Blumberga-Bredika & Gatis Brediks

Mani cilvēki Svētdienas skolas nodarbībās studē par radīšanu, izmantojot jūsu video materiālus. Mēs vēl neesam redzējuši visus jūsu video, bet viens jautājums, kas man ienāca prātā, bija „gaismas gadi”. Es ticu, ka zeme ir jauna, bet es nevaru paskaidrot sev vai citiem, kā astronomi saka, ka zvaigzne un tās gaisma ir tik tālu prom no mums, ka mums vajadzētu miljoniem/miljardiem gadu lai tās gaisma tiktu līdz mums pat ar 186 000 jūdzēm sekundē lielu ātrumu. Mēs visi redzam zvaigznes, tad kā tas ir iespējams, ja kopš Radīšanas ir pagājuši tikai mazliet vairāk kā 6000 gadi?

    Paldies,  Teilors

Esi sveicināts, Teilor!

Iemesli, kāpēc mēs redzam gaismu no zvaigznēm, kuras ir miljardiem gaismas gadu attālumā no mums, ir sekojoši.

Pirmkārt, vajag atzīmēt, ka gaismas ātrums nav konstants. Patiesībā, ir izpētīts, ka gaismas ātrums var būt gan palielināts, gan samazināts. Viena zinātnieku grupa ir spējusi samazināt šo ātrumu līdz pat nullei (Hārvardas Universitātes Avīze, 2001).

Lai nu kā, ja mēs pieņemam, ka gaismas ātrums ir konstants, tad lieta tāda, ka Dievs Ādamam radīja pilnībā izveidotu pasauli, ieskaitot kokus ar augļiem uz tiem, dzīvniekus, kuri ir pilnībā izauguši, un dievišķu Sava krāšņuma apliecinājumu Ādamam. Turklāt, 1. Mozus grāmatā mēs redzam, ka Dievs izveidoja zvaigžņu gaismu pirms Viņš radīja zvaigznes! Gaisma tika radīta Pirmajā Dienā, bet Zvaigznes tika radītas ne ātrāk kā Ceturtajā Dienā (1.Moz. 1:3, 16-19). Tāpēc tā nav problēma, ka zvaigznes atrodas miljoniem gaismu gadu attālumā.

Tomēr pastāv problēmas šajos absurdajos miljardu gaismas gadu mērījumos, ņemot vērā milzīgo kļūdas rezervi pašreizējā mērīšanas tehnoloģijā. Dr. Hovinds izskaidro šo tēmu sīkāk Semināros #1 un #7. Īsumā, zvaigžņu attālumu nosaka mērot trijstūra leņķi – trigonometriskās paralakses metode. Zemes orbītas diametrs apkārt saulei ir pamats šim (vēl joprojām apstrīdētajam) trijstūrim ar zvaigzni radot trešo stūri. Zvaigzne, kura ir viena gaismas gada attālumā, jau ir ļoti šaurs trijstūris, padarot leņķa mērījumu precizitāti daudz grūtāku. Tai pašā laikā, kad kāds sasniedz 1000 gaismas gadus, tad trijstūris vairāk izskatās pēc taisnas līnijas. Kā lai izmēra tik mazus leņķus? Tāpēc, pieņemot, ka zvaigzne ir vairāku miljardu gaismas gadu attālumā, nav iespējams būt pilnīgi pārliecinātam par to. Bet es ticu, ka svarīgākā lieta, kas jāatceras, ir, ka Dievs izveidoja visumu, kurš ir bija izveidots pilnībā un bijis tāds no paša sākuma.

Arī, ja tu tiešām vēlies iedziļināties, tad aplūko Dr. Russell Humphreys „Zvaigžņu gaisma un Laiks” (Starlight and Time by Dr. Russell Humphreys). Šī grāmata skaidro relatīvisma ietekmi uz mūsu izpratni par laiku, saistībā ar tālo zvaigžņu gaismu.


Originally published in English: How can we see starlight billions of light-years away if the universe is young? by Joshua Joscelyn
Pēdējā zināmā adrese (Last known address): http://www.drdino.com/read-article.php?id=165

Kā mēs varam redzēt zvaigžņu gaismu no miljardu gaismas gadu attāluma, ja kosmoss ir jauns?
http://www.creationism.org/latvian/DrdinoHowStarltIfUnivYoung_lv.htm
 

"Kā mēs varam redzēt zvaigžņu gaismu no miljardu
gaismas gadu attāluma, ja kosmoss ir jauns?"

<http://www.creationism.org/latvian/DrdinoHowStarltIfUnivYoung_lv.htm>

Galvenā:  Latviešu
www.creationism.org