Kuidas nägid türannosaurused
välja tegelikult?

Türannosaurus Rex ja sõbrad

Mõnede sauruste teravad hambad ja küünised on pannud inimesed mõttele, et tegemist oli kurjade ja tigedate loomadega. Türannosaurus Rexi kujutatakse ikka kohutava tapjana, kes tappis juba oma pilguga. Aga see ei pruugi üldse tõsi olla.

Uued uurimused näitavad, et Tyrannosaurus ei pruukinud üldse olla võimeline kiiresti edasi liikuma. On suur tõenäosus, et enamus sauruse liike suutis kerge vaevaga tema eest putku panna. Fossiilsed leiud näitavad, et Tyrannosaurus kõndis küürus, kumeras ja tõenäoliselt paterdas nagu part.

On ka veel teisi argumente, et oletada, et türannosaurus ei olnud “super-tapja”. Nende hambad ja olnud piisavalt tugevalt kinnitunud lõualuu külge ja võisid väga kergesti lahti tulla. Tyrannosaurus rexi väikesed esijalad olid liiga nõrgad, et krabada või tappa suuri saurusi. Tegelikult, olid need ju isegi liiga lühikesed, et üldse ulatuda midagi suhu panema.

Kui üldse mõni saurus oligi lihasööja, olid nad pigem raipesööjad (nagu raisakotkad).

Kui vaadata kolme teist sauruseliiki, kes olid Tyrannosauruse moodi, tundub, et neil oli veel rohkem puudujääke olemaks “super-tapja”.

  1. Tappa saurus, hammustada luudest läbi ja rebida lihatükke, peaks jätma mingi jälje hammastele. Mõnikord peaks olema hammas kas murdunud või kadunud. Albertosaurused (al-BERT-oh-SOR-us) leiti hammaskonnaga, mis ei olnud kulunud. Hammaste tipud ja servad on alati olnud terved ja parimas korras. Isegi kui tegemist oli täiskasvanud isendiga.

  2. Dilophosaurus (die-LOAF- oh-SOR-us) omas oma pea peal kahte pikka, paber-õhukest suletutti! Ei tundu eriti tõenäoline, et selline õrn “peaehe” võiks püsima jääda tõelises “lahingus” elu ja surma peale või selle peale, kui nad himukalt saaklooma siskonda rebisid, panes pea tema kõhtu. Kui ta oleks olnud metsik elevate sauruste tapja, oleks väga kerge olnud tema peasulgi murda.

  3. Spinosaurusel (SPINE-oh-SOR-us) oli pikk, õrn selgroog ja nad said tõusta tagajalgadele, jäädes siiski lühemaks kui inimene. Tema selga oli väga kerge vigastada mõnes tõsisemas lahingus suurema sauruse poolt.

Tõeliselt metsikud lihasööjad on siledad ja klanitud nagu nt tiiger, lõvi, jääkaru ja hunt. Neil ei ole õrnu selgrooge ega sulgesid mis takistaksid lahingut. Küsimus kas Türannosaurus sai olla agressiivsete brontosauruste tapja, tundub nii võimatu.

Kas saab nii olla, et Türannosaurus oli hoopiski taimetoitlane, mitte lihasööja? Ainuüksi nende hammaste kuju ei ütle veel, mida nad sõid. Võibolla kasutasid nad oma teravaid hambaid hoopiski selleks, et purustada ja katki teha puuvilju, mitte teisi sauruseid? Teravatel hammastel saab olla muid funktsioone kui lihtsalt liha hakkimine, nagu ka teravaid köögiriistu saab kasutada porgandite tükeldamiseks.

Paljud teravahambalised loomad, kes tänapäeval elavad on taimetoidulised ja harva (või üldse mittekunagi) ei söö liha. Näiteks panda karu, Austraalia nahkhiir ja ka mõned ahvid ja muud karuliigid.


Originally published in English "What were the tyrannosaurs really like?" by Paul S. Taylor 
http://www.christiananswers.net/dinosaurs/j-trex.html

 

"Kuidas nägid türannosaurused välja tegelikult?"
<http://www.creationism.org/estonian/XianAnswNetWhatWasTRexLike_et.htm>

Esileht:  Eesti
www.creationism.org