Kiviaja kunst sisaldab keele elemente

Iidsed koopamaalingud võimaldavad tänapäeva vaatlejatele unikaalse pilguheidu nonde ammuste inimeste mõttemaailma, kes elasid väga kaua aega tagasi. Euroopas leiduvate kiviaja “kunstikoobaste” maalingud kujutavad imeilusaid loomamaale- hirved, hobused, mammutid. Hiljuti uuriti põhjalikumalt sümboleid, mis ei tundu olevat juhuslikult kriipsukesed, vaid pigem omavahelise suhtlemise kirjaviis.

The University of Victoria's Genevieve von Petzinge (kuidas seda tõlkida?) ja April Nowell katalogiseerisid 26 erilist märki nagu käsi, laineline joon ja spiraal. Nad leidsid isegi jääaja aegseid kalliskividest tehtud märke.

Antud leid tõstatab küsimuse kirjakeele algusest. Kui tegemist on algselise kirjavormiga, siis on see kiri “25 000 aastat varem” kui teadlased seni kirjaalguseks on pidanud. Mõnesid koopamaalinguid peetakse kuni 30 000nde aasta vanuseks.

Kuid Pühakiri ütleb meile, et ka päris esimesed inimesed olid võimelised lugema ja kirjutama. Aadam võis 1 Mo raamatu märkmeid kirjutades panna teksti alla ka oma signatuuri. , mille pealkiri oli “Aadama järeltulijad”. 1 Mo 5 pt.

The Observer raporteeris:

See tunnistus koopa seinal – ookri ja söe tehtud joonistus - näitab, et meie iidsed esianemad võisid end ümbritsevat maailma kujutada ehmatavalt keerulisel moel. Sellekohta ütleb kunstikriitik  et esivanemad tunduvat omavat “armu algusest saadik.”
Selles kontekstis klapib koopa seinal olev tunnistus Pühakirjaga. Nowell ütles The Observer´le:
Koopad on naljakad väikesed mikrokosmosed, mis maalingut säilitavad. Kui nood kauged inimesed ei oleks otsustanud osa oma kunstist sellisel viisil talletada, ei oleks me võibolla kunagi saanud aimu sellest, kui arenenud kunstimeelega nad olid. Faktiliselt, inimesed, kes on võimelised sellist kunsti tootma, on sama arenenud nagu mina või sina.
Ei ole vaja oodata koopakunsti uuringute tulemusi, kuni selgub et ürginimesed olid täpselt samasugused nagu tänapäeva inimesed nii oma keelelt kui kunstilt. Ja tuginedes Piiblile kui  usaldusväärsele allikale, saame lühendada Jääaja dateeringut 10 kuni 25000nde aasta tagant aastatele 3400 kuni 4400 aastat tagasi.


Originally published in English "Stone Age Art Holds Hints of Language" by Brian Thomas, M.S. 
http://www.icr.org/article/stone-age-art-holds-hints-language/

Kiviaja kunst sisaldab keele elemente
<http://www.creationism.org/estonian/InstCrtnRes_StoneAgeArtLanguage_et.htm>


Esileht:  Eesti
www.creationism.org