Multiuniversumite teooria kukub läbi Jumala tõrjumisel

Jätkuvad uued avastused meie universumi kohta toovad järjest esile uusi elusõbralikke omadusi, mis näitavad et meie universumi on ülitäpselt häälestatud elu tekkeks. Et vaadata mööda Kujundaja olemasolust, otsivad sekulaarsed teadlased uusi seletusi, et välistada meie universumi üleloomulik algus. Üks värkematest sellistest katsetest on nn “multiuniversumite” teooria.

Gravitatsioon, aatomist väiksemate osakeste mass, fundamentaalsete füüsikaliste jõudude täpne tasakaal, Maa täpne kaugus teistest galaktikatest ja Päikesest on ülikriitilised faktorid, et elu Maal oleks üldse võimalik. Bernard Carr, Londoni Queen Mary ülikooli kosmoloog rääkis Discover´le, “kui on olemas ainult üks universum, siis ei saa mööda vaadata täppishäälestusest. Kui sulle Jumala idee ei meeldi, siis on parem kui sa mõtled multiunversumi olemasolust”.

Multiuniversumite hüpotees ütleb, et meie universum on ainult üks loendamatute teiste universumite hulgas. Sel juhul võivad kõik mõeldavad fundamentaalsed ehituslikud “kivid” esineda hoopis teistsugustes parameetrites lõputul hulgal. Enamus sellestest kujutletavatest universumitest ilmselt ei oma tingimusi eluks, kuid mingi kosmilise juhuse tõttu, on kõik eluks vajalikud parameetrid olemas meie universumis.

Samas, pole olemas tõendeid selliste teiste alternatiivsete universumite olemasolu kohta ja seega ei kuulu antud temaatika avatud teadusliku uurimise võimaluste raamidesse. Stanfordi Ülikooli visionäär füüsik Linde näib olevat järeleandmatu: kuigi selline teooria ei ole teaduslik, kuid ta on tõene kuna ta on loogiliselt vajalik. Kui füüsikute käest küsida, kas nad on võimelised üldse tõestama multiuniversumite olemasolu, vastas Linde Discover´le nõnda, “Mitte miski muu ei kinnita andmeid.”

Milliseid andmeid? Isegi tühine planeetide vahelise kauguse erinevus, või natuke erinev gravitatsioon või mõni muu erinevus praeguse universumi struktuuris, oleks elule hukutav. Ainuke mudel, mis on suuteline seletama sellist olukorda, otsimata fiktiivseid, tõestamatuid multiuniversume, on mudel eesmärgipärasest Loomisest. See viitab planeeritusele, universumi eesmärgipärasusele aja, mateeria ja elu kohta. Ainukesed “andmed”, mis nõuavad multiuniversumite olemasolu, on Jumala väljalülitamine – kuid see pole teaduslik fakt, see on tühjad pettekujutused et hoiduda tegelikest tõenditest.

Kui loobuda ateistlikust eelarvamusest, siis vana teleoloogiline argument püsib. Ülitäpne funadamentaalsete parameetrite olemasolu viitab meie universumi spetsiifilisusele. Texase Ülikooli teoreetiline füüsik Stephen Weinberg ütles Discover´le, “Ma ei usu, et multiuniversumite teooria hävitab intelligentse, heasooviliku looja idee. See, mis ta teeb, on lihtsalt ühe pooldava argumendi kaotamine.” Kuid see ei tee seda. Enamgi, multiversumite hüpotees on üles ehitatud eeldusele, et pole Loojat. See on vaimne põhjus hüljata Jumala-idee, multiuniversumid ei ole teaduslik või matemaatilne fakt.


Originally published in English "'Multiverse' Theory Fails to Explain Away God" by Brian Thomas, M.S. 
http://www.icr.org/article/multiverse-theory-fails-explain-away-god/

Multiuniversumite teooria kukub läbi Jumala tõrjumisel
<http://www.creationism.org/estonian/InstCrtnRes_MultiverseTheoryFails_et.htm>


Esileht:  Eesti
www.creationism.org