Saturni kuu soojushulk ületab seletamatul määral pikkade ajastute loogikat

Enceladus, üks väike Saturni kuu, on pakkunud teadlastele viimastel aastatel üllatavaid astronoomilisi avastusi. Uued raportid räägivad ikka taas ja taas ootamatutest avastustest. Jet Propulsion Laboratory teadlased avastasid, et see kuu kiirgab oluliselt rohkem soojust kui seni arvatud.

Cassini kosmoselaev viis nii Satruni kui tema kuu pinnal läbi soojusmõõtmisi ja leidis et planeet on liiga kuum et olla miljardeid aastaid vana.

Enceladus, sarnaselt kõigi teiste Päikesesüsteemi kuude ja planeetidega, on oletatavasti sündinud kuumade gaaside plahvatusest milljardeid aastaid tagasi. Planeedid ja kuud aga oleks pidanud miljonite aastate jooksul kaotama oma algse kuumuse ümbritsevasse maailmaruumi. Kuid evolutsiooni astronoomid avastasid ikka veel kestva “loodete hõõrdumise” protsessi, mis tekib soojuse tootmisel.

Kuu tõmbub gravitatsiooni mõjul kokku, kui ta läheneb ja kaugeneb lähedalolevale planeedile, tekitades oma kivimites hõõrdumise. Kui JPL alustas 2009ndal aastal uuringut, tugines ta eeldusele, et soojuse hajumine/kadumine on toimunud juba miljjoneid aastaid. See ennustas, et Enceladus peaks kiirgama mitte rohkem kui 1.1 gigavatti soojust, pluss väike lisa kogus looduslikku radioaktiivsust kuu seest.

Kuid see eeldatud kogus ei vastanud üldse tegelikkusele. JPL teatab, et "Saturni kuu Enceladuse lõunapoolus kiirgab oluliselt rohkem soojust kui teadlased oleks osanud oodata”. Raport, mis ilmus ajakirjas Journal of Geophysical Research, leidis, et lõunapooluse “Enceladuse jõud” on 15.8 ± 3.1 gigavatti"—mis ületab 10ne kordselt oodatud kogust!.

Kui Enceladus oleks miljardeid vana, siis miks ei ole ikka veel pragudest lekkiv energia otsa lõppenud juba miljoneid aastaid tagasi? See ei klapi üldse ülivana universumi ideega.

Kui oletada, et Enceladus on ainult mõned tuhanded aastad vana, siis ei oleks sellised kiirgusvood müsteerium- nagu ka mitte ikka veel eemalduv soojus. Enceladus omab nooruslikku hõõgust.


Originally published in English "Heat of Saturn Moon Far Surpasses Long-age Expectations " by Brian Thomas 
http://www.icr.org/article/heat-saturn-moon-far-surpasses-long/

Saturni kuu soojushulk ületab seletamatul määral pikkade ajastute loogikat
<http://www.creationism.org/estonian/InstCrtnRes_HeatOfSaturnMoon_et.htm>


Esileht:  Eesti
www.creationism.org