Kas karedaid mammuteid on võimalik tagasi tuua?

Jaapani teadlased loodavad lähiajal kloonida mammutit et elluäratada see väljasurnud loomaliik uuesti. Selline saavutus eeldab kõrg-kvaliteedilise DNA taastamist külmunud isenditest ja selle istutamist elevandi emakasse. Aga kas on selline plaan üldse realistlik? 

Katse kloonida mammutit ei ole üldse uus. Juba 90ndatel alustasid teadlased katseid Siberist leitud külmunud mammuti kudedega. Kuna imepisiksed jääkristllid on külmumisel oluliselt mammuti DNAd kahjustanud, ei ole teadlastel seni veel õnnestunud leida piisavalt palju tervet DNAd, et viia läbi kloonimisprotseduuri..

The Telegraph raporteeris hiljuti et Jaapani bioloog avastas uue meetodi, kuidas kloonida hiiri 16 aastat külmunud hiire koest. See tehnoloogia äratas taas mõtte proovida ka mammutitega uuesti .

Kuid sellise projekti edu sõltub paljudest faktoritest. Esiteks, peab DNA olema piisavalt värske. Kui DNA on suutnud suhteliselt kahjustamatult üle elada külmutamise, siis on teda ometigi võimalik kahjustada sulatamisel nagu see on juhtunud korduvate laborikatsete käigus.

Tõenäosus, et teadlased suudavad külmunud mammutitest koguda piisaval hulgal kõrg-kvaliteedilist DNAd kahaneb järjest rohkem, mida kauem selle omanikud on surnud..

Eksemplarid Siberi mammuteid, karvaseid ninasarvikuid ja teisi loomi, mis leitakse külmununa pehmesse mudasse tõendavad, et nad hukkusid ekstensiivse, külma, jääajaäjärgse tolmutormiga. Paljud neist isenditest on lämbunud. Piibli seisukohast: see sai juhtuda viimase 4500 a jooksul. Seda vanust on oluliselt rohkem, kui seni edukalt teostatud hiirte kloonimise puhul, kus oli tegemist 16 aastase külmumisega. See võib mammutitele osutuda ka saatuslikuks.

Teiseks, mammuti kloonimine nõuab täisväärtuslikku elusat isendit samast liigist. Paljude mammuti luude ja võhkade olemasolu näitab, et nad elasid väga arvukate karjadena piirkondades, mis praeguseks on muutunud väga külmaks. Need mammuti karjad pärinesid ühisest esivanemast nn “elevandi liiigst” (hõlmates ka elevante ja mastodone), kes elasid üle Veeuptuse koos Noaga. Tänaseks on Aafrika, Aasia ja Nepaali elevandid ainasad elusolevad isendid sellest “liigist

Kui mammuti kloonimine ka õnnestub, siis saab see sündida ainult seetõttu, et täna on olemas elevandi “klass” ja seega ei saa me rääkida ühe loomaliigi evolutsioonist. Samuti näitab võimalik saavutus ka seda, et “iidsed” sündmused ei olegi nii iidsed, kuna edu jaoks on siiski vaja suhteliselt värsket DNAd.


Originally published in English "Could Wooly Mammoths Be Brought Back?" by Brian Thomas 
http://www.icr.org/article/5884/

Kas karedaid mammuteid on võimalik tagasi tuua?
<http://www.creationism.org/estonian/InstCrtnRes_CouldWoolyMammothsBeBroughtBack_et.htm>


Esileht:  Eesti
www.creationism.org