50 aastane uurimus näitab,
et korallide vanuse hindamiseks kasutatavad “kellad” on ebausaldusväärsed

Mõned bioloogid armastavad öelda, et maailma suuremad korallriffid on kasvanud tohututeks u 100 000nde aasta jooksul. Ometi, Kariibi mere korrallide 50ne aastane vastne uurimustöö näitab ilmekalt kasvukiiruse ebaõigest tõlgendamisest korallide vanuse määramiseks.

Seni arvati, et hinnates korallriffi kasvukiirust või nende kogusuurust, saab teha arvutuse kui kaua on korallriff kasvanud. Kuid uurimusega selgus, et üllatus, üllatus, korallide kasvukiirus ei ole konstante ja on väga sõltuv erinevatest väliskeskkonna teguritest.  .

Korallriffi kasvukiirus muutub järgmiste tingimuste muutumisest: toitained, ilmastik, vee temepratuur, vee läbipaistvus (seega ka meretaseme kõikumisest) ja muudest faktoritest. Pehmetel korallidel on pehmed kehad, mis ei ladestu lubjakivisse. Kõvad korallid võivad ladestusest aga “ära minna” kui järgnevad põlvkonnad jätkavad materiali lisamist. Seega, kui kõvad korallid kasvavad väga kiiresti mõnedes tingimustes ja väga aeglaselt teistsugustes tingimustes, siis ei saa olla ühtlast kasvumäära, mille järgi hinnata korallide vanust.

1972 aastal leiti üks riff, mis tekitas küsimuse "suuresti hüpoteetilisest" kasvukiiruse hindamisest, kuna see kasvas 1000 grammi ruutmeetri kohta igal aastal. Autorid kirjutasid, et “rohked meretasemete kõikumised mitme tuhande aastat jooksul on andnud talle soodsama kasvu“.

Gene Shinn, Ameerika Ühendriikide Geoloogia Uuringute ülikooli teadlane, hakkas mõõtma korallide kasvukiirust Floridas aastal 1960. Ta sisetas roostevabast terasest kepikese elavasse koralli ja pildistas seda koralli pidevalt. Ja niimoodi kuni 2010nda aastani.

Ta tuvastas, et 70ndate alguses kahandas üks haigus oluliselt koralle ja nagu ta kirjutab „see, kahjuks, pärsib oluliselt koralli kasvukiirust ja sturktuuri ka täna”. Seega, haigused on ka üks oluline faktor, mis võib kahandada korallide kasvukiirust.  .

Teiselt poolt, korall võib kasvada ebatavaliselt kiiresti kui haigusi ei ole, vesi on ääretult soe ja veetase soodus

Drs. John Whitcomb ja Henry Morris märkisid seda aastal 1961, tsiteerides uuringut, mis tuvastas koralli kihi, mis oli kasvanud 20 sentimeetit viie aastaga. “See kasvuperiood oli ilmselt seotud korallidele soodsa meretaseme sügavusega mõnesaja aasta jooksul pärast uputust.”

Iga protsess, mida loodusteadustes kasutatakse loodusliku kellana, eeldab püsivaid väärtusi ajas mingiks konkreetseks protsessiks. Kuid antud juhtum näitab selgelt, et korallide kasvukiirus selleks ei sobi.


Originally published in English "50-Year Study Shows Coral 'Clocks' Unreliable" by Brian Thomas
http://www.icr.org/article/a-50-year-study-shows-coral-clocks-unreliable/

50 aastane uurimus näitab, et korallide vanuse hindamiseks kasutatavad “kellad” on ebausaldusväärsed
http://www.creationism.org/estonian/InstCrtnRes_50YearStudyShowsCoralClocksUnreliable_et.htm


Esileht:  Eesti
www.creationism.org