Miks pole Maa vanimad puud vanemad?

Wired Science hiljaaegu tutvustas oma lehekülgedel kollektsiooni maa vanimatest puudest. Tutvustati 12 erinevat „rauka“. Kaks neist on nn “kloonpuud”, mis ei ole arenenud seemnest vaid maaalustest juurtest kasvatanud uue tipu. Nende vanust arvutatakse väliste kasvude järgi.

Ülejäänud 10 isendi vanust hinnatakse ekstrapoleeritud kasvu abil, mis tähendab, et loetakse puu ringe, üritades lugeda seega ajalugu. Need iidsed puud kasvavad kõikjal Maal nii Iiranist kuni Uus-Meremaani, Tsiilist kuni Walesini ja isegi Jaapanis. Vanim teadaolev isend elab Californias. Seda puud nimetatakse Metuusala puuks. Ta kasvab Inyo Rahvuspargis, mis on täna kuiv ja liivane ala.

Wired Science mainis, et Metuusala on u 4765 aastat vana, aga Edmund Schulman, kes on puude spetsialist, dateeris Metuusala vanuseks puu ringide järgi 4789 aastat.

Miks on nii, et Metuusala või teised vanimad puud, ei ole vanemad kui see isend, kui Maa ise oleks miljoneid aastaid vana? Tõepoolest: Schulman küsis, hinnates majesteetlikke sekvoiasid, mille vanus annab u natuke üle 3000nde aasta, et”kas see tähendab, et 3275 aastat tagasi, varasemad gigantsed sekvoiad, pühiti minema mingisuguse katastroofiga?”

Kui usutav on ringi-dateering kui isegi sama puu võib anda erinevaid vanusemääranguid? Puu ringide kasv ei näita sugugi alati aastast tsüklit. Ilmastik võib võimaldada puul kasvatada ühe aastaga mitu ringi. Põhjapoolkera neli aasta-aega, toob igal kevadel uue ringi. Aga troopikas tekivad ringid kliima soodsamaks muutumisel ja seda võib juhtuda aastas mitu korda. Ja kuigi California piirkond täna on selline kuiv paik, on võimalik et nt jää-ajal oli sealne kliima hoopis teistsugune.

Kui Metuusala puu sellel ajal idanes, siis mõned tema varasemad ringid võisid moodustada kiiremini oma elu esimeste aastate jooksul. Teine võimalus ringide rohkenemiseks, mida võib näha ka praegu mändide arengus, tekivad vahepealsete põuaperioodide tekkimisel. Seega, vihmade ajal puu kasv kiireneb ja põua ajaks puu kasv peatub. Tekib ring.

Seega ringide lugemine tähendab eeldada, et me teame täpselt, milline kliima oli minevikus. Kuigi reaalselt on olemas tõendid, et selline meetod on ekslik, kuna mitu ringi võib tekkida aastas, saab selliselt hinnata ainult keskmist vanust. Seega vanimad puittaimed Maal kinnitavad pigem tuhandeid aastaid ajalugu pärast viimast katastroofi, mitte kümneid tuhandeid või miljoneid.

Originally published in English "Why Aren't Earth's Oldest Trees Older?" by Brian Thomas, M.S. 
http://www.icr.org/article/why-arent-earths-oldest-trees-older/

Miks pole Maa vanimad puud vanemad?
<http://www.creationism.org/estonian/InstCrtnResEarthOldestTreesThomas_et.htm>


Esileht:  Eesti
www.creationism.org