Mokele-mbembe: elav dinosaurus?

kompositsioon Steve Cardno, sauruse mudelfoto Allen Browne

Viimase saja aasta jooksul on olnud palju teateid Kesk-Aafrika eraldatud soises paigas nähtavale ilmunud loomast, mida kohalikud nimetavad ‘mokele-mbembe’— “jõgede kaitsja”   Elukat kirjeldatakse kui vees elunevat olendit, kelle suurus on jõehobuse ja elevandi vahepealne. Loomal on jässakas kere ja pikk kael, mis võimaldab tal vee kohalt puude otsast vilju kätte saada. Elukas pidavat aeg-ajalt ka maismaale tulema, et toitu otsida. Nägijate joonistused näitavad, et mokele-mbembe ei sarnane ühegi teadaolevale loomaliigile, kuid ta ehmatavalt sarnane sauropood dinosaurusele, keda me tunneme fossiilsete skelettide järgi—sarnane väikesele Apatosaurusele .

Loom sukeldus osaliselt ja nähtavaksjäi vee peal u 20 minutiks tema kael ja pea

Küüniseliste jalgade ja pika saba lohisemise jälje rada kõikjal dzunglis soo umber näitavad selget tunnistust suurest, raskest loomast, kes ei ole krokodill, jõehobune või elevant. Enmus tunnistusi sellisest loomast antakse kohalike kalameeste poolt, kes oma kanuudega kalastades, on ootamtult seda looma kohanud. Selle looma tuvastamiseks on korraldatud teaduslikke ekspeditsioone Kongo jõe äärde Gabonisse ja Kameruni. Ülikooli haridusega bioloog Marcellin Agnagna kirjeldas, mida ta nägi ühel sellisel ekspeditsioonil eraldatud järve Tele äärde aastal 1983:

Umbes kell 2:30pm, … nägime me ühte kummalist looma, kellel oli lai selg, pikk kael ja väike pea. …Loom asus 300 m järve kaldast ja oli võimeline liikuma 60 meetri jagu madalas vees, tulles meile 240 m lähedusse. Siis sai ta teadlikuks meie kohalolust ja ta vaatas umber, otsides mingit heli. Dinkoumbou [kohalik] jätkas hirmuga hüüdmist. Looma esiosa oli pruun, kaela tagumine osa tundus tumedam ja helkes päikese käes. Loom sukeldus osaliselt, jättes 20 minutiks nähtavale ainult oma kaela ja pea. Ja siis sukeldus ta lõplikult, ennast enam kordagi näitamata. Ma võin öelda täie kindlusega, et see loom, keda me nägime oli Mokele-mbembe, täies elujõus, ja enamgi veel, tuntud paljudele Likouala regiooni elanikele [see on soopiirkond, mis on sama suur kui Florida osariik]. Looma kogupikkus peast kuni kere lõpuni, mida veest võis hinnata, oli u 5 meetrit.

Samas piirkonnas on olemas intrigeerivaid tunnistusi loomast, kelle selja peal kasvavad teravikud

Teadlased on vaimustatud hiljutistest raportitest Kabonga hõimu juurest, et mokele-mbembe saadi jahimeeste poolt kätte. Ta tapeti ja teda üritati süüa. Liha osutus söödamatuks ja lihakeha jäeti mädanema. Tema luustik tassiti kohalike poolt laiali. Dr Bill Gibbons, Briti zooloog, kelle erialaks on uute liikide identifitseerimine paneb kokku krüptozooloogide töörühma (seltskond, kes uurib peidetud loomi), et minna selle aasta oktoobris( ilmselt 2012) Likouala sohu.  Teadlane loodab, et tema meeskond suudab selles raskes piirkonnas tööd teha, sest selles piirkonnas käib ka pidev kodusõda, seal puudub arstiabi, seal on palju mürgiseid roomajaid ja erinevaid haigusi. Kuna mokele-mbembe enamasti tavatseb olla varjununa vee all või veealustes koobastes, võtaksid teadlased kaasa sonari ja infrapuna detektori.

On võimalik, et seal võib olla ka teist tüüpi dinosaurusi. Kuigi mokele-mbembe kohta on palju tunnistajaid, räägitakse ka ühest imelisest loomast, kelle “selja peal kasvavad teravikud”. Ka teda on selles piirkonnas nähtud. See võiks tähendada, et üks või rohkem looma, kes oleksid sarnased Stegosaurusele, võivad elada ka tänapäeva maailmas. Kohalikud külaelanikud on järeleandmatud, et need “teravikud” ei ole samad, mis sakilise servaga hari krokodillidel või mõnedel sisalikel.

Kui planeeritav ekspeditsioon Kongo äärde saab olema edukas, leiab taas kord kinnitust, et ka kaasajal eksisteerivad dinosaurused. See ei saa olema esimene kord, kus elukad, keda arvatakse olevat välja surnud, miljoneid aastaid tagasi, on tegelikult täitsa elus.

Coelacanth on selle klassikaliseks näiteks.  See on üks ebatavaline kala, mida algselt leiti ainult fossiilsena ja arvati evolutsionistide poolt olevat välja surnud juba üle 60 miljoni aasta. Aastal 1938 leiti coelacanth väga hea tervise juurest. Ta elab Madagaskari saare lähedal. Hiljuti leiti seda kala müügilolevana Põhja-Indoneesia kalaturgudel!

Evolutsionistidel ei ole siiani rahuldavat seletust, kuidas saab coelacanth olla tänapäeval elus ja puududa täielikult fossiilsetest kihtidest, mida dateeritakse olema nooremad kui 60 million aastat! Elusoleva sauruse avastamine saab evolutsionistidele olema sama raske seletada. Kuid mitte Piibli ja loomisloo uskujatele. Kuigi on tõsi, et paljud loomaliigid on välja surnud tuhandete aastate jooksul pärast Uputust, ei ole siiski loomisloo uskujate jaoks selles midagi hämmastavat, vastupidiselt evolutsionistidele, kui fossiilide hulgast leitakse liike, kes leitakse elavatena ka tänapäeval.

Märge—4th October 2012

Paljud  korrespondendid tundsid huvi planeeritud ekspeditsiooni tulemuste vastu,mida artiklis mainiti. Kahjuks Bill Gibbons’ plaanid minna KOngosse peatusid kohaliku kodusõja tõttu. Olukord piirkonnas on äärmiselt ebastabiilne. See olukord kestab ka täna. Kuid nov 2000 luure reis Kameruni, osaliselt kaasates ka Bill Gibbonsi inimesi, võeti ette et hinnata raporteid loomast Kongo kaguosas. Eesmärgiks oli täpsustada mokele-mbembele kohta tehtud tunnistusi. Üleskirjutisi selle reisi kohta saad vaadata Behemoth or bust: An expedition into Cameroon investigating reports of a Sauropod dinosaur. Nagu selles artiklis öeldi, koguti kolme nädala jooksul piisavalt usutavaid tõendeid.


Originally published in English "Mokele-mbembe: a living dinosaur?" by David Catchpoole 
http://creation.com/mokele-mbembe-a-living-dinosaur

Mokele-mbembe: elav dinosaurus?
<http://www.creationism.org/estonian/CreationCom_MokeleMbembeLivingDino_et.htm>


Esileht:  Eesti
www.creationism.org